‹ paviānu štelles

Par lekcijām - kas jauns, kas labs

Sep 15, 2004

Šajā mācību gadā esmu jau 3. kursa datorzinātņu students LU (cik lepni izklausās). Pavadīta pusotra mācību nedēļa, vēlos pastāstīt par iespaidiem.

Pirmdiena

Datoru arhitektūra

Pie Stroda. Šis tiek uzskatīts par lielu bubuli - visi stāsta, cik te grūti un sarežģīti, nekā nevarot saprast utt. Diezin vai būs tik traki. Pasniedzējs stāsta gana saprotami un plānveidīgi. Visa kodēšana notikšot uz Exigen lieldatora, kuram var pieslēgties tikai no LU datorklasēm. Pamatojums - lieldatoru assemblers esot vienkāršāks kā x86 assemblers. Droši vien tā arī ir, bet, līdz ar lieldatora lietošanu, ir daudz klapatu - katram vajag savu lietotāju, būs jāiemācās daudz ar kursu tieši nesaistītas lietas - kā uz lieldatora kopē failus, kompilē programmas utt., nevarēs strādāt no mājām. Tiklīdz datorklasēs paspruks kāds vīruss (notiek ~ reizi nedēļā, un tad viņi tūlīt visus datorus pārliek no Ghost imagēm), darbs apstāsies.

Vārdu sakot, paliek iespaids, ka visa tā lieldatora padarīšana ir tāpēc, ka - tā ir stilīgāk, un te zinātāji var pazīmēties ar savām citādi reti izmantojamajām lieldatoru zināšanām.

Tā citādāk - tiekam apmācīti lēni un pamatīgi. Piemēram, visu otro lekciju pavadījām, pārveidojot skaitļus no vienas skaitīšanas sistēmas otrā, un veicot aritmētiskās darbības ne-decimālajā sistēmā (lieta, kurai būtu jābūt mācītai informātikā 9. klasē). Strods atzīmē, ka ar aprēķiniem heksā nodarbojas jau gadu desmitiem un ir labi ietrennējies - kā viņam neveicas, dzīvē ir daudz interesantāku lietu ko darīt. Nu re, izlikos ļoti gudrs, ejam tālāk.

Fizika

Pirmajā lekcijā mums bija lielais teātris, kamēr pasniedzējs panāca, ka bildi no viņa portatīvā rāda arī projektors.

Ar fiziku ir sarežģīti. Līdzīgi kā ar latviešu valodu vidusskolā, vai angļu valodu pirmajā kursā. - fizikas pamata lietas jau ir iemācītas vidusskolā. Mācīt tālāk jaunas lietas tomēr nevar, jo klausītāju zināšanu līmenis ir ļoti atšķirīgs - cik katram vidusskolā ir mācīts un cik katrs paguvis aizmirst. Tas, ko dabūjam - atkārtojums. Vienā lekcijā tika ar bīdmēru mērītas nagliņas, vienā risinājām galīgi vienkāršus mehānikas uzdevumus - nu, piem., mašīna no dota sākuma ātruma bremzē ar tādu un tādu paātrinājumu, cik tālu viņa nobrauks.

Otrdiena

Formālās specifikācijas

Turpina Ikaunieka iesākto. Priecē, ka māca ātrāk. Tik ļoti nepriecē, ka ir bijis jau viens "mazais kontroldarbs".

Haoss

Pasniedzēja - Inese Bula no Matemātiskās analīzes pirmajā kursā. Redzēs, kā būs tālāk, bet pagaidām izskatās vienkārši, skaidri, saprotami - jo sākām ar īsu mat. analīzes atkārtojumu. Priekšmeta nosaukums jau skan ļoti daudzsološi, bet tas, kas visu laiku tiks darīts, - tiks pētīts, kas interesants sanāk, ja izvēlas funkciju un rēķina šādu skaitļu virknīti - (x, f(x), f(f(x)), f(f(f(x))), ...). Kā būs - dzīvosim, redzēsim.

Trešdiena

Matemātiskā loģika

Ievadlekcijā nepastāstīja neko daudz, kas tad īsti tiks mācīts - pamatot, pierādīt. Tik, cik pastāstīja, izskatījās, ka būs ļoti noderīgi. Pasniedzējs atzīmēja (atceros aptuveni)- Jūsu vecumā jūs vēl īsti nezināt, kas jums ir vajadzīgs. Ap 30 gadiem - tad jūs zināsiet, bet tad jau būs par vēlu.

Ceturtdiena

Datorsistēmas

Sākumā biju skeptiski noskaņots - vē, mācīs mums, kā strādā, nu, piemēram, datora barošanas bloks. Zināšanas par datoru uzbūvi, tehnoloģijām - ātri novecojošas, kam man tādas vajag. Pirmajā lekcijā R. Rūmnieks iepazīstināja ar skaitļotāju attīstības vēsturi - sākot ar skaitīkļiem, un tikām apmēram līdz 1940. gadam - palika itin labs iespaids. Nezinu, vai uz šo iešu, jo pārklājas ar Programmu testēšanu.

Programmu testēšana

Pagājušā semestrī G. Arnicāna Pamatalgoritmi bija vienīgais priekšmets, kas tā īsti patika - lielā mērā pasniedzēja mācīšanas stila dēļ. Ar labām priekšnojautām gāju uz programmu testēšanu. Nevar īsti saprast, kā būs - izskatās, ka lielākoties dabūsim sausu teorētisku materiālu. Bet, nu, jāpastaigā vēl, jāpaskatās.

Datoru grafika

Pagājušo semestri cik varēju, gāju uz specsemināru "Attēlu analīze un sintēze" - jo tur ir (vismaz man) dikti interesanti. Jā, un Datoru grafikā ir līdzīgi. Šonedēļ būs pirmie specsemināri, domāju, ka staigāšu uz to pašu, uz kuru pagājušogad.

Piektdiena

Filozofijas pamati

Piekdiena - C daļu diena. Ekonomika likās liels ļaunums, kultūras vēsturi mācījos vidusskolā, bet filozofija - tur varētu būt labi.

Apskatāmās tēmas, liekas, ir un būs gana interesantas. Vienīgais, pasniedzējs runā diezgan juceklīgi un lēkā pa tematiem. No eksaktajiem fizmatiem nāca jautājumi "A kāpēc mums to filozofiju vajag?" un "Vai tajā filozofijā vispār kaut ko var pierādīt?" - bija interesanti.