Par programmatūru
Jan 27, 2006
Pēdējā laikā neko jaunu izdomāt nevaru, māku tikai darīt citiem pakaļ. Kāpēc lietoju brīvo programmatūru, nevis tās komerciālās, aizvērtās, pirātiskās? Ne jau tāpēc, ka baidītos iekrist. Sirdsapziņas pārmetumi man arī ir sveši (hey, bez programmām vēl ir filmas un mūzika!). Vienkārši, man ir ērtāk lietot programmas, par kurām ir zināms, kas vēderiņā. Ja kaut kas neiet, pats vai atsaucīgie brīvprātīgie izstrādātāji var ar lielu prieku bez kavēšanās salabot. Un nav bezpalīdzīgi jācer un jāpaļaujas uz oficiālo tehnisko atbalstu. Es protams jokoju, kādi nieki, īstais iemesls ir – lietot brīvo programmatūru ir šausmīgi stilīgi. aparaata_garums *= 2
, kā minimums.
OS
Ubuntu 5.10. Lietoju kopš pagājušā gada vidus, kad tas vēl bija aktīvā izstrādē. Pašu Ubuntu lietoju kopš 2004. gada beigām. Pārnācu no Fedoras.
E-pasts
Thunderbird darba pastkastēm, GMail – privātajai sarakstei. Kādu laiku lietoju arī Evolution, kuram arī nav ne vainas.
Momentānā saziņa
Gaim – IRC, MSN vajadzībām, un Skype. Gaim ir jauka programma, Skype arī var piespiest izskatīties un uzvesties tīri cilvēcīgi.
WEB pārlūks
Firefox. Profesionālās specifikas dēļ uz datora stāv arī Mozilla, Opera, Internet Explorer dažnedažādas versijas. Pārlūku lietoju arī “sindikācijai” – savas klab.lv draugu lentas lasīšanai.
Mūzikas un video spēlmaņi
Mūziku klausos ar Amarok. Video skatos ar to, kas kuro reizi māk parādīt – Totem, VLC, mplayer.
Failu pārvalde
Lai pārstumtu pāris dokumentus no vienas mapītes otrā, lietoju Nautilus. Nopietnākas operācijas veicu vai no komandrindas, vai, pa reizei, ar Midnight Commander. FTP, SFTP, SCP izvairos lietot. Darbam ar versiju kontroles sistēmām lietoju brīnišķīgu programmu – Meld.
Koda redaktors
Javai – Eclipse, visam pārējam – Anjuta. Anjutai ir neiedomājami nejēdzīgs Find/Replace dialogs, bet, citādāk, forši, ātri un nesāpīgi. Ātrām piezīmēm un tekstiņiem lietoju arī gedit.
Attālinātā piekļuve serveriem
ssh. Basta.
Vordi, eksceļi, poverpointi.
Ja vajag kaut ko sarēķināt, lietoju mazo un ātro Gnumeric. Ja jāapskata .doc, .xls vai .ppt – OOo, nekas cits jau neatliek.
Attēlu aplūkošana un rediģēšana.
Sabildētajām fotogrāfijām – f-spot. Zīmēšanai, uzskaistināšanai utml. – GIMP.
Latviskošana
Pēc latviešu valodas izvēlēšanās, garumzīmes var dabūt pieturot labo Alt
. Neko vairāk arī nevajag.
Windows needs
Tā kā nākas strādāt arī ar tikai-Windows programmām (Delphi, visādas Oracle padarīšanas), VMWare Player vadībā darbinu arī Windows 2000.