Tā doma brieda jau sen. Nu un tagad palūkojiet, kā mana darbvirsma izskatās:
Turpinājumā pastāstīšu, kādus milzu atklājumus nācās veikt, lai līdz šādam stāvoklim nonāktu. Nekā ļoti noderīga un praksē izmantojama nebūs, tā būs drīzāk kārtīga lielīšanās (kā es viņus!!!), tāpēc es sapratīšu, ja jūs tālāk nelasīsit.
Tātad, īss ievads un situācijas raksturojums
Dzīvoju Zeļļu kojās, šeit internetam piekļūst caur VPN.
Mans dators dižojas ar 120GB SATA disku.
Sajūta, ka laiks migrēt uz linux, bija jau kādu laiku. Krājās un krājās, un visubeidzot sāku rīkoties.
2.4 vai 2.6
Dzīve nav rožu dārzs, bet gan kas cits, un tā nu man, cēlu mērķu spārnotam sākot darboties ar linux uzstādīšanu, itin drīz iznāca ieskriet problēmās.
Pirmā problēma - linux 2.4.x kernelis bez nekā papildus manu VIA SATA kontrolieri neredz. Tas, protams, tika konstatēts tikai tad, kad jau biju nolādējis un iededzinājis Fedora Core 1 un mēģināju instalēt.
VIA mājaslapa piedāvā linux draiverus tikai aizvēsturiskam RedHat 7.2. Staigāju pa forumiem un lasīju citu VIA mātesplašu īpašnieku bēdu stāstus, līdz uzzināju, ka 2.6.x kernelī ir jau iebūvēts SATA atbalsts un ar to viss notiksies. Nolādēju eksperimentālo Fedora Core 2 test 1, tas glīti atrada manu cieto, uzinstalēju, viss skaisti, viss strādā, tikai nets nestrādā.
Šeit nāk otrā problēma - ir pieetams MS-iska VPN klients linux videi - pptp, bet tam nepieciešami kerneļa moduļi ir tikai 2.4.x kerneļiem. Man ne tuvu nav tādu zināšanu, lai salabotu un sakompilētu tos moduļus 2.6 kernelim.
Ar bēdām sirdī secināju, ka esmu strupceļā - diskam vajag 2.6.x kerneli, tīklam - 2.4.x kerneli.
Trial and Fail techniques
Kā nereti šādās situācijās, mēģināju visu pēc kārtas. Bija lasīts, ka Mandrake 9.2 ar visu savu 2.4.x kerneli varot atrast VIA SATA kontrolieri, ielādēju, iededzināju un pārliecinājos, ka tomēr nē, manējo nevar vis.
Paoperēju ar Knoppix - tas netika ne pie diska, ne pie tīkla.
Sāku apsvērt domu iepirkt 40GB ATA disku speciāli linux vajadzībām.
Klaiņojot pa ftp.linux.lv un gudrojot, ko vēl pamēģināt, nejauši ievēroju, ka vienā no SuSE piedāvātajām ielādes disketēm ir VIA_SATA kerneļa modulis. Tātad - izmēģināsim SuSE.
SuSE
SuSE savus iso failus nepiedāvā gluži par brīvu, bet FTP bāzētā instalācija tomēr ir pieejama gluži bezmaksas. Tas man neko daudz nepalīdz, jo, diezin vai ar ļoti ierobežotajām ielādes diska iespējām izdotos dabūt strādājošu tīklu lai varētu pieslēgties FTP un to sistēmu uzinstalēt. Ielādes disks maģiskā kārtā kā instalācijas avotu piedāvāja izvēlēties ne tikai ftp serveri, bet arī kādu lokālo disku. Nokopēju visu ftp.linux.lv/pub/distrib/suse saturu - nieka 9 gigabaiti. Ļoti labi, boot diska instalācijas programma atrada tos 9 gigabaitus, aizgāja grafiskai instalētājs un viss glīti uzinstalējās.
Tīkls
Ar prieku konstatēju, ka pptp klients ar visu pārējo tam nepieciešamo ir iekļauts pašā susē, atliek tikai sakonfigurēt. Sakonfigurēšana izrādījās gana sarežģīts process - pagāja laiciņš, kamēr ar mēģinājumu un kļūdu metodi atradu tādu pptp klienta konfigurāciju, ka lanet vpn serveris vispār ļautu sev pieslēgties un nepateiktu "I don't like u. Go 'way". Tālāk pagāja laiks, kamēr noskaidroju, kur un kā jānorāda savs pieslēgšanās lietotājvārds un parole. Ar šo sanāca ilgi krāmēties, gāju pat prasītpalīdzību hackers.lv forumā un serviss.lanet.lv forumā, galu galā izrādījās, ka biju ieklīdis neceļos un gribēju autorizēties ar nepareizo protokolu.
Tālāk, izdodas autorizēties, bet neviena pārlūkprogramma vēl arvien neko vaļā never. Pagāja ~ 1.5 vakars, kamēr sapratu, kā lietot komandu route un ko man ar to jācenšas panākt. Galu galā tiku līdz +/- pilnvērtīgi funkcionējošam tīkla savienojumam
Atjauninājumi
Pašsaprotama darbība pēc OS uzinstalēšanas - ielādēt programmu jaunākās versijas, ielāpus, labojumus, utt. SuSE paša piedāvātā rīka - "Yast Online Update" - iespējas rādījās gauži ierobežotas, tas savilka un uzinstalēja šādus tādus labojumus, bet tie pamatā bija drošības labojumi un vairums programmu palika ar vecajām versijām. Ņemot talkā google, uzzināju par apt4rpm pasākumu, uzinstalēju apt, tiku pie sev jau pazīstamā APT frontenda Synaptic.
Pirmajā piegājienā tika ielādēti un sainstalēti ~190MB ar jaunām pakotnēm, restarts, ielādējām un uzinstalējām vēl apmēram tikpat. Procesa laikā vienu brīdi sistēma bija visai nelietojama - Gnome negāja vispār, KDE ar lieliem traucējumiem, bet šobrīd, ja neskaita sačakarētu nVidia draiveri (šobrīd nevaru šļūkt ar pingvīnu pa kalnu), ne pārāk labi strādājošu skaņu un vēl dažus "sīkumus", viss ir skaisti un jauki, var beidzot sākt normāli operēt.
Skaisti, vai ne?