Sākšu ar nelielu visgudru ievadu.
Apskatīsim šodienas vidējo varbūtisko cibiņu. Cik apmēram ilgi jau viņš lieto datoru? Uztaisīsim aptauju šajā sakarā, bet domāju, daudz nekļūdīšos, sakot, ka vidēji cibiņš datoru lieto jau 2 - 4 gadus. Daži īsāku brīdi, daži ievērojami ilgāku, bet tā vidēji.
Lielākajai daļai cibiņu un vispār Latvijas interneta lietotāju datora apguve, visticamāk, ir sākusies ar Windows 95 vai Windows 98 - Paint, kārtis, Words un Ekselis, internets, e-pasts un tā tālāk. Būs neliela daļa, kam būs bijusi tā laime lietot datoru jau Windows 3.1 laikos un izbaudīt Windows 3.1 lietotāja saskarni. Un būs vēl daži tādi (tiešām daži), kas lietoja datorus jau tajā laikā, kad nebija vēl ne Windows 95, ne Windows 3.1, tikai melns ekrāns ar pelēkiem burtiņiem - DOS.
Mans šodienas stāsts visvairāk tiek tēmēts uz tiem datoru lietotājiem, kas kļuvuši par lietotājiem nesenā laikā, pēdējos 5 gados, un neko citu kā krāsainus logus nav, paldies tam kungam, redzējuši.
Vēsturi ir jāmācās, mums ir jāzin, no kā esam cēlušies, no kā ir cēlušies mūsu darbarīki, un mums ir jāzin savi varoņi. Vēlos iepazīstināt ar dažām savā laikā populārām, noderīgām un labi izgatavotām programmām, kuras diemžēl tagad palikušas aizmirstībā, un par kuru eksistenci, pieļauju, daudzi vispār nezin.
Maziņa atruna: Protams, nav tā, ka tagad visiem vajadzētu gāzt nost savus krāsainos kā puķudobes Windows XP, sākt lietot DOS 6.2, un turpmāk savus 19" monitorus lietot tikai 80x25 teksta režīmā. Laikam ejot, daudzas programmas kļūst liekas un tās mākslīgi atdzīvināt nav vērts censties. Ir vērts par tām zināt.
Šodien vēlos pastāstīt par 4DOS.
Kas ir 4DOS
4DOS ir komandrindas čaula, tā pārņem un papildina tās funkcijas, ko pilda command.com (visi DOS, Win3.x, Win9x/ME) un cmd.exe (Win2K/XP).
Kas ir komandrinda
Komandrindas čaula ir tā programma, kas strādā melnā logā un rāda šo paziņojumu - C:/>. Paši varat izmēģināt sava datora komandrindas čaulu - Start/Run un Run logā ierakstām command vai cmd atkarībā no sava Windows versijas.
Komandrindas čaulā var paveikt daudzus no ikdienā darāmajiem darbiem - kopēt failus, veidot un dzēst mapes, startēt programmas, mainīt šādus tādus konfigurācijas parametrus. Dabīgi, ja nav pierasts, šīs darbības ērtāk ir veikt grafiskā vidē. Tomēr daudzas specifiskas iespējas un īpašības komandrindu nereti padara neaizvietojamu.
Vienkāršs piemērs. Iedomājieties, jums ir mape ar 5000 failiem, kuriem visiem ir paplašinājumi .JPG un jūs vēlaties šos paplašinājumus nomainīt uz mazajiem burtiem - .jpg. Neizmantojot kādas papildus programmas, ar Windows grafiskajiem līdzekļiem šis ir garš un apnicīgs darbs (un ja nu ir 50'000'000 failu?). Komandrindā šādu pārsaukšanu realizē ar vienu komandu - "ren *.JPG *.jpg". Dažas sekundes darba un viss paveikts.
Par komandrindas daudzajām iespējām varētu stāstīt gari un plaši, bet es jau pārāk novirzos no pamattēmas. Tātad, bija laiki, kad grafiskās vides vispār nebija un *viss* darbs notika komandrindā. Lai arī cik ērta un laba komandrinda būtu, to tomēr var padarīt vēl ērtāku. 4DOS stājas command.com vietā un sāk pildīt tā pienākumus.
4DOS iespējas
Vairāk komandu
4DOS piešķir standarta DOS komandām daudzas jaunas iespējas - copy, dir un citas satur daudzus jaunus parametrus, ar kuriem pielāgot to darbību. Piemēram, komanda dir māk failu sarakstu izvadīt arī 2 vai 4 kolonās, kā arī iezīmēt failu nosaukumus krāsās atkarībā no to paplašinājuma (un to visu var pielāgot un mainīt). Nāk klāt jaunas un standarta DOS'ā neesošas komandas - SELECT, ESET, EXCEPT, FFIND, TEE, utt. Turklāt šīs komandas nav vienkārši tāpēc, lai būtu, katra no tām ir tāda, par kuru DOS lietotāji jau izsenis ir sapņojuši un katra no tām piedod sistēmai pilnīgi jaunu funkcionalitāti.
Draudzīgāka komandrinda
Iepriekš rakstītās komandas var atsaukt ar Up/Down bultiņu taustiņiem. Iepriekš rakstītās komandas var filtrēt, ievadot pāris pirmos burtus no komandas un tas spiežot Up/Down bultiņu taustiņus. TAB piespiediens automātiski pabeidz rakstīt iesākto faila nosaukumu. Ar Ctrl+PgUp un Ctrl+PgDown varam pārvietoties pa nesen apmeklētajām mapēm (atkrīt simtiem cd komandu).
Alias
Kas lieto mIRC alias, zin cik šī iespēja ir ērta. Bieži lietojamajām komandām piešķiram īsākus un ērtākus nosaukumus. Linux lietotāji var, piemēram, copy apzīmēt ar cp, dir apzīmēt ar ls utt. Garo komandu tikšanai uz savu mājas mapi "cd c:\Documents and Settings\Pēteris\My Documents" var apzīmēt ar īsu komandu "gohome". Utt. Utjpr.
Jaunas Batch failu iespējas
4DOS ievieš savu īpašu Batch failu paplašinājumu .btm. Šie batch faili tiek izpildīti ievērojami ātrāk kā tradicionālie bat faili. Jaunās komandas un veco komandu jaunās iespējas vien padara batch failu rakstīšanu iespējām daudz bagātāku, bet papildus tām nāk vēl daudzas programmēšanas/skriptēšanas valodām raksturīgas iespējas - If/Then konstrukcijas, For konstrukcijas, daudzas batch failos izmantojamas funkcijas darbam ar failiem, teksta apstrādi, jauni iebūvētie mainīgie. Pateicoties 4DOS batch valodas papildinājumiem, bieži vien varēs iztikt ar batch failu vietā, kur citkārt nāktos rakstīt nelielu programmiņu.
Ha, bet iekš Linux arī tas viss ir, turklāt par brīvu
Gandrīz visas no aprakstītajām iespējām tiešām piemīt arī Linux komandrindām, piem. bash. Migrējiet uz Linux un dabūsiet daudzas lieliskas komandrindas iespējas pilnīgi par brīvu.
Tomēr jāatgādina, ka šai rakstā es necenšos kādu pārliecināt tūlīt sākt lietot 4DOS vai ko līdzīgu, vairumam cilvēku tas (diemžēl (ak, nostaļģija)) vairs nemaz nav vajadzīgs. Vienkārši vēlos pastāstīt, kādi lieliski un labi izdomāti un izstrādāti produkti eksistēja jau pirms ~15 gadiem. Līdzīgi, kā cilvēki apjūsmo pagājušā gadsimta sākuma sporta automašīnas, ar kurām gan vairs neviens negrasās ikdienā braukt, ir noderīgi atskatīties arī uz pagājušo gadu programmēšanas, nebaidos šī vārda, šedevriem.
Vai man vajag 4DOS, un kur dabūt?
Viena no daudzajām 4DOS lieliskajām īpašībām ir, lai to sāktu lietot, nav nekas daudz jāmācās klāt, pieņemot, ka jau ir prasmes strādāt komandrindā. Ja neko daudz par komandrindu nezināt, 4DOS diezin vai jūs vienā mirklī pārvērtīs komandrindas kungā un pavēlniekā un padarīs jūsu darbu par 200% produktīvāku.
Ja ir interese šo produktu izmēģināt, nav nekādu problēmu - JP Software, 4DOS izstrādātāji, laipni piedāvā šī produkta izmēģinājuma versiju lejupielādei. Pēc lejupielādes, mans ieteikums ir, lasiet lietotāja dokumentāciju. Tā ir labi uzrakstīta un tā iemācīs tiešām daudz DOS maģijas.
Komentāri?
Man pašam visas šīs vēsturiskās lietas liekas nu ļoti ļoti saistošas, bet jautājums ir, vai kādu citu arī tas viss interesē? Atsauksmes laipni gaidītas komentāros.