Fūū...
Apr 16, 2004
Tikko notikušais tā iespaidoja, ka nespēju noturēties un par saviem pārdzīvojumiem nepastāstīt. Tas būs emocionāls, sviestains surogātposts, tāpēc varat arī nelasīt, bet man tas *ir* jāpieraksta.
Stāsta temats visai truls - par un ap datoru. Vēl jābrīdina, lūdzu nedusmojiet par manu muļķību, linux pasaulē esmu gluži jauns gurķis. Tātad - atnācu mājā, izlasīju draugu žurnālu, un tagad sēžu un priecājos, ka manam pingvīnam viss ir kā nākas, viss strādā, viss ir vienkārši perfekti. Ienāk prātā izdarīt to, ko mēdzu darīt ik pa pusnedēļu - ielādēt/uzinstalēt sistēmai jaunākos labojumus, programmu versijas. Laižam synaptic, atjauninam pakotņu sarakstus, atkal jāielādē kādi 60MB jaunumu un labojumu, to starpā jauns kernelis - 2.4.21-202-athlon, visādi citādi labumi.
Nokopējam, uzinstalējam, pārlādējamies - viss vēl aizvien strādā. Uzrakstām maģisko komandu lai sāktu strādāt VPN un tātad arī viss pārējais internets un te nu nāk nepatīkams pārsteigums - pppd izmet kļūdu, lūk šādu:
Apr 16 19:44:40 saint pppd[2954]: error in active-filter expression: inbound/outbound not supported on linktype 0
Man, protams, nav ne jausmas, kas tā par kļūdu, un no kura gala vispār sākt problēmu meklēt. Un pats ļaunākais - tā kā interneta nav, nevaru tur meklēt padomu, man pppd dabīgi, ka nekā derīga nedod un jūtos kā bez rokām. Sajūta, ka pie manas problēmas vainīga svaigi izveiktā atjaunināšanās.
Šai brīdī nu nāk prātā spožā ideja, ka man taču uz vienas NTFS partīcijas stāv visa 9GB SUSE instalācija un, kā reiz, ir brīva viena 10GB partīcija (turpmāk tekstā sda1). Vienkārši lieliska sakritība, varētu uz brīvas partīcijas uzinstalēt svaigu sistēmu, dabūt strādājošu internetu un tad no tās meklēt palīdzību savai problēmai. Domāts - darīts, ierakstu RW matricā boot.iso, ielādējos, uzinstalēju tīru 2GB lielu sistēmu uz savas tukšās sda1. GRUB konfigurācijā iekļāvu arī ierakstu, lai varētu ielādēties vecajā sistēmā. Lādējos jaunajā, prieks un laime, aiziet KDE, varu sākt darboties. Uzmontēju savu īsto, veco partīciju (sda3), pārkopēju VPN konfigurācijas failus no vecās sistēmas, un internets aiziet. Jūtos kā monstrs.
Pagaidām jau viss vēl ir skaisti... Tālāk pameklēju, kas atrodams internetā saistībā ar manu problēmu, un konstatēju, ka tai, šķiet, ir tiešs sakars ar failu /etc/ppp/filters, kurā definēti kaut kādi aktīvie filtri, kas arī ir nelaimju cēlonis. Doma skaidra - jālādējas vecajā sistēmā un jāapstrādā tas filtru fails. Šeit sākas problēma.
Vecā sistēma, protams, neielādējās. Kernel panic, blah, blah, blah, nolamāja mani pa krietnam. Mans ieraksts GRUB konfigurācijā izrādījās galīgi šķērsām - saskaņā ar to, lai ielādētu manu veco sistēmu, vajagot ņemt jaunās sistēmas kerneli, bet par failu sistēmas sakni izmantot NTFS partīciju (to, uz kuras bija suses instalācija). Kādas muļķības. Par laimi, GRUB ir kas daudz vairāk par pliku bootloaderi, tas ļauj glīti un vienkārši palabot ielādes parametrus. Palaboju pa savam prātam un mēģināju lādēties vēlreiz. (Atskatoties no šejienes, šķiet, tā brīža kļūda bija, ka nebiju pareizi norādījis initrd atrašanās vietu).
Urrā, sistēma laimīgi lādējās, bet X logi neaizgāja. Kļūda - "No screens found". Nedaudz augstāk loga pavīd piezīme, ka esot nesaprašanās ar manu nvidia draiveri. Nav liela problēma, palaboju XFree86config, lai xlogi izmantotu standarta nv draiveri, nevis ražotāju doto. Tagad X logi aiziet, tikai nezin kāpēc ielādējas KDE (visu laiku tiku izmantojis tikai Gnome), turklāt nepaprasa paroli, ielādējas kā root un atrauj vaļā veselas 3 konsoles. Un vēl tāds sīkums, nestrādā pele.
Nu ko, tas vismaz ir kaut kas, atveru Yast2, nesekmīgi mēģinu atdzīvināt peli, tad ķeros pie bootloadera labošanas. Konstatēju, ka vecā sistēma vēl arvien redz veco, strādājošo GRUB konfigurāciju, lieku to ierakstīt iekš MBR. Kā vēlāk izrādījās, tā nepavisam nebija laba ideja.
Ok, pārlādējamies, un dators mūs apsveic ar 4 bezkaislīgiem burtiem - "GRUB". Tālāk nekas nenotiek un uz taustiņu nospiedieniem nekādas reakcijas nav. Bootloaderis sagandēts. Lieku vēlreiz iekšā boot disku un pa jaunam instalēju svaigu sistēmu uz sda1. Šoreiz izvēlējos nevis Basic (2GB), bet Minimum (~200MB) instalācijas veidu. Tagad GRUB atkal strādāja, bet nekas cits gan nē. Vairs neizdevās ielādēties ne svaigi uzinstalētajā sda1, ne vecajā sda3. Kernelis tikai pasaka, ka nevarēja uzmontēt fs un, lūdzu, dodiet man sakarīgu root= parametru. Atkārtoti mēģinot uzinstalēt Basic sistēmu uz sda1, instalētājs nosprāgst ar vārdiem, ka nav varējis to sda1 uzmontēt.
Sāk palikt bailīgi - visas pazīmes vēsta, ka partīcijas ir sačakarētas un varu jau teikt sveiki visiem saviem iesāktajiem projektiem, jo īsti vīri rezerves kopijas netaisa. Tomēr mēģinu vēlreiz ielādēties, dabūju strādājošu GRUB-u - bez grafiskās saskarnes, bez izvēlnes (jo konfigurāciju nav no kurienes paņemt), bet pliks GRUBs ir labāk kā nekas. Eksperimentēju ar GRUB komandām un sapratu, kā norādīt diskus un mapes. Izrādījās, ka ar GRUB komandu "cat (hd0,2)/home/..." varu tikt klāt savu veco failu saturam, tātad viss vēl zaudēts nav. 0 nozīmē 0. disks, 2 - 2. partīcija uz 0. diska. Izmantojot atklāto pierakstu, ar kernel, initrd, root komandām norādu, kur ir kernelis, initrd, un failu sistēmas sakne. Lādējos, bet bez rezultātiem, kernelis atkal ir panikā pat to, ka nevar piemontēt failu sistēmu.
Ievēroju GRUB komandu "configfile", nosaukums vedina domāt, ka ar šo komandu var iebarot konfigurācijas failu. Nekā labāka ko darīt tā kā tā nav, ir vērts pamēģināt. Tad nāca mana ģeniālā komanda "configfile (hd0,2)/boot/grub/menu.lst" un sākās maģija - parādījās mana vecā, grafiskā GRUB izvēlne, izvēlējos Linux, ielādējās vecā sistēma tā it kā nekas nebūtu bijis, vecā labā Gnome, pele strādā, utt.
Šai brīdī biju nokļuvis izejas punktā, - viss ir lieliski, tikai tīkls nestrādā. Bet nu es zināju, kas darāms, atvēru filtru failu, izkomentēju to vienīgo filtru kas tur bija, un, neviltots prieks, tīkls atkal sāk strādāt. Šai brīdī es steidzu uz Sviesta Cibu izgāzt visu kas sakrājies.
Lai viss būtu kā pie cilvēkiem, vēl jāpārlabo XFree88config nv atpakaļ uz nvidia lai būtu 3D akcelerācija, jāuzliek atpakaļ īstais peles modelis, jo pašlaik uzstādītajam nestrādā rullītis, jāizvāc ieraksts no fstab'a, lai nemēģina vairs piemontēt C: disku, jo tā vietā tagad atrodas sačakarēta suses minimālā instalācija. Uhh. Tas šoreiz viss.